Наукова
бібліотека

Маріупольського державного
університету

----------


Flag Counter

 Проверка тиц

Шифр зберігання видання


BBK_UDK

Згідно з ДСТУ 4861:2007 "Інформація та документація. Видання. Вихідні відомості", вихідні відомості кожного видання повинні містити т.зв. "шифр зберігання видання", який складається з класифікаційних індексів Універсальної десяткової класифікації (УДК), Бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК) та авторського знаку. Один і той самий шифр зберігання проставляється на весь тираж одного видання.
Оскільки багато хто з авторів самостійно оформлюють видання, необхідно знати, що всі вказані елементи розміщуються у верхньому лівому куті звороту титульного аркуша видання у такій послідовності:
УДК пробіл шифр
БДК пробіл шифр
авторський знак (починається під першою цифрою індексу ББК).
Шифр зберігання видання (індекси УДК, ББК і авторський знак) визначають для неперіодичних книжкових видань. Шифр УДК вказують на початку кожної окремої статті у більшості наукових періодичних виданнях, наукових збірниках, тощо.
Індекси УДК і ББК визначають за темою (змістом) видання (статті). Незважаючи на те, що УДК і ББК інколи вважаються лише "бібліотечними" кодами, вони мають більш широке коло використання: вони повинні максимально точно відобразити зміст видання та забезпечити в подальшому його швидкий та легкий пошук не лише в Україні, а й у світі.

Шифри УДК, ББК, авторський знак,
а також додаткову інформацію щодо особливостей цих класифікацій
можна отримати у співробітників

інформаційно-бібліографічного відділу бібліотеки.УДК


Універсальна десяткова класифікація (УДК) – це міжнародна багатомовна класифікаційна система, що об’єднує всі галузі знань в єдиній універсальній ієрархічній структурі, кожний розділ або підрозділ якої відображається у сукупності тих чи інших з десяти арабських цифр. Головна складова частина УДК – основні таблиці.
Універсальна десяткова класифікація є інтелектуальною власністю міжнародного Консорціуму УДК, який об’єднує основних видавців таблиць УДК різними мовами. Ведення, актуалізацію і вдосконалення українського варіанта таблиць УДК здійснює відділ класифікаційних систем Книжкової палати України, яка має ексклюзивну ліцензію на випуск і розповсюдження видань УДК українською мовою. Отже, в Україні індекс УДК визначають за другим україномовним виданням таблиць УДК, підготовку і випуск яких здійснює Книжкова палата України.
Індекс УДК визначають для:
• продовжуваних видань;
• статей в наукових періодичних виданнях;
• авторефератів дисертацій.
Таблиці УДК призначені для систематизації документів, пошуку інформації та організації фондів документів з усіх галузей знань у бібліотеках, видавництвах, інформаційних центрах тощо; роботи без коду УДК не розглядаються при реєстрації в глобальних базах даних.
Детальніше про УДК на сайті – Книжкової палати України.ББК


Бібліотечно-бібліографічна класифікація (ББК) – ієрархічна класифікація, яка складається з основних й типових таблиць. У ББК використовується логічна літерно-цифрова індексація на основі кирилиці та арабських цифр.
Згідно з угодою 2000 р., авторське право на ББК належить 3 бібліотекам – співавторам ББК: Російська державна бібліотека (РДБ), Російська національна бібліотека (РНБ), Бібліотека Російської Академії наук (БАН). Науково-дослідний центр розвитку ББК (НДЦ ББК), що функціонує як підрозділ РГБ, – координаційний федеральний міжвідомчий центр із ведення ББК. Отже, в Україні індекс ББК визначають за російськомовним виданням таблиць ББК, оскільки поки випуск ББК українською мовою не здійснюється.
Детальніше про ББК – у працях головного редактора ББК Е. Р. Сукіасяна: у доповіді "Средние таблицы ББК. Организация, методика, технология использования" (2006) та в інформаційних матеріалах "Библиотечно-библиографическая классификация – национальная классификационная система РФ" (2015).Авторський знак


Авторський знак – це умовне позначення прізвища автора або першого слова заголовку видання (залежно від відомостей, розміщених на титульному аркуші). Авторський знак складається з однієї букви (перша з імені автора чи заголовка) та двох або цифр (визначаються залежно від послідовності декількох перших букв прізвища чи заголовка видання). У 1916 році його ввела відомий фахівець бібліотечної справи Любов Хавкіна.
В Україні авторський знак визначають за виданням "Авторські таблиці (двозначні). Для російської і української мов" Л. Б. Хавкіної.
Написання авторського знака: між буквою і числом ставиться пробіл; після букв З, І, О, Ч, які схожі з цифрами 3, 1, 0, 4, ставиться дефіс для того, щоб не прийняти авторський знак за тризначне число.
Авторський знак призначений для полегшення і прискорення розміщення за алфавітом видань на полицях і карток в каталогах бібліотек.
Від авторського знака слід відрізняти знак авторського права (див. копірайт).
Докладніше про авторський знак – у додатку до офіційного видання авторських таблиць (див. с. 17).


За мат. інтернет-ресурсів.


Бажаєте бути в курсі новин
нашої бібліотеки?
Вкажіть Ваш email:Оформлено за допомогою FeedBurnerНБ МДУ
в мережі Інтернет
Електронні
бази даних НБ МДУ

elektronnyi_katalog

elektronna_kartoteka_statei

reposytarii

elektronna_biblioteka

elektronni_peredplacheni_periodychni_vydannia

Авторські блоги
співробітників НБ МДУ

blog

blog

literaturna_platforma

Сторінки НБ МДУ
у соціальних мережах

facebook

facebook_naukovtsiu

facebook_naukovtsiu

slideshare

instagram

pinterest_NB

pinmeДодаткові можливості
для користувачів


sitemap

Безкоштовні програми:
•  для перегляду офісних
документів, презентацій
LibreOffice (офіційний сайт)
•  для перегляду PDF
Foxit Reader (офіційний сайт)
•  для перегляду DjVu
DjVu reader (офіційний сайт)
•  екранна лупа
Virtual Magnifying Glass
(офіційний сайт, інструкція)

Інше:
•  голосовий пошук в Google Chrome
Ok Google (інструкція)
•  корисні Інтернет-сервіси
для редагування
й налаштування сайтів

•  сторінка для відпочинку

 

© НБ МДУ, 2012-2019

Конструктор сайтів - uCoz