Наукова
бібліотека

Маріупольського державного
університету

----------


Flag Counter

 Проверка тиц

Шифр зберігання видання


BBK_UDK

Згідно з ДСТУ 4861:2007 "Інформація та документація. Видання. Вихідні відомості", вихідні відомості кожного видання повинні містити т.зв. "шифр зберігання видання", який складається з класифікаційних індексів Універсальної десяткової класифікації (УДК) та авторського знаку. Один і той самий шифр зберігання проставляється на весь тираж одного видання.
Оскільки багато хто з авторів самостійно оформлюють видання, необхідно знати, що всі вказані елементи розміщуються у верхньому лівому куті звороту титульного аркуша видання у такій послідовності:
• УДК пробіл шифр;
• авторський знак.
Шифр зберігання видання (індекс УДК і авторський знак) визначають для неперіодичних книжкових видань. Шифр УДК вказують на початку кожної окремої статті у більшості наукових періодичних виданнях, наукових збірниках, тощо.
Індекс УДК визначають за темою (змістом) видання (статті). Незважаючи на те, що УДК інколи вважаються лише "бібліотечним" кодом, він має більш широке коло використання: він повиннен максимально точно відобразити зміст видання та забезпечити в подальшому його швидкий та легкий пошук не лише в Україні, а й у світі.

Шифр УДК та авторський знак, а також додаткову інформацію
щодо особливостей цих класифікацій можна отримати
у співробітників
інформаційно-бібліографічного відділу бібліотеки.УДК


Універсальна десяткова класифікація (УДК) – це міжнародна багатомовна класифікаційна система, що об’єднує всі галузі знань в єдиній універсальній ієрархічній структурі, кожний розділ або підрозділ якої відображається у сукупності тих чи інших з десяти арабських цифр. Головна складова частина УДК – основні таблиці.
Універсальна десяткова класифікація є інтелектуальною власністю міжнародного Консорціуму УДК, який об’єднує основних видавців таблиць УДК різними мовами. Ведення, актуалізацію і вдосконалення українського варіанта таблиць УДК здійснює відділ класифікаційних систем Книжкової палати України, яка має ексклюзивну ліцензію на випуск і розповсюдження видань УДК українською мовою. Отже, в Україні індекс УДК визначають за другим україномовним виданням таблиць УДК, підготовку і випуск яких здійснює Книжкова палата України.
Індекс УДК визначають для:
• продовжуваних видань;
• статей в наукових періодичних виданнях;
• авторефератів дисертацій.
Таблиці УДК призначені для систематизації документів, пошуку інформації та організації фондів документів з усіх галузей знань у бібліотеках, видавництвах, інформаційних центрах тощо; роботи без коду УДК не розглядаються при реєстрації в глобальних базах даних.
Детальніше про УДК на сайті – Книжкової палати України.ББК


Бібліотечно-бібліографічна класифікація (ББК) – ієрархічна класифікація, яка складається з основних й типових таблиць. У ББК використовується логічна літерно-цифрова індексація на основі кирилиці та арабських цифр.
Індекс ББК також входив до складу шифру зберігання видання, але Постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 р. № 177 "Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації" затверджено "запровадити для класифікації документів в установах та організаціях Універсальну десяткову класифікацію як міжнародну класифікаційну систему, припинивши використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації".Авторський знак


Авторський знак – це умовне позначення прізвища автора або першого слова заголовку видання (залежно від відомостей, розміщених на титульному аркуші). Авторський знак складається з однієї букви (перша з імені автора чи заголовка) та двох або цифр (визначаються залежно від послідовності декількох перших букв прізвища чи заголовка видання). У 1916 році його ввела відомий фахівець бібліотечної справи Любов Хавкіна.
В Україні авторський знак визначають за виданням "Авторські таблиці (двозначні). Для російської і української мов" Л. Б. Хавкіної.
Написання авторського знака: між буквою і числом ставиться пробіл; після букв З, І, О, Ч, які схожі з цифрами 3, 1, 0, 4, ставиться дефіс для того, щоб не прийняти авторський знак за тризначне число.
Авторський знак призначений для полегшення і прискорення розміщення за алфавітом видань на полицях і карток в каталогах бібліотек.
Від авторського знака слід відрізняти знак авторського права (див. копірайт).
Докладніше про авторський знак – у додатку до офіційного видання авторських таблиць (див. с. 17).


За мат. інтернет-ресурсів.


Бажаєте бути в курсі новин
нашої бібліотеки?
Вкажіть Ваш email:Оформлено за допомогою FeedBurnerНБ МДУ
в мережі Інтернет
Електронні
бази даних НБ МДУ

elektronnyi_katalog

elektronna_kartoteka_statei

reposytarii

elektronna_biblioteka

elektronni_peredplacheni_periodychni_vydannia

Авторські блоги
співробітників НБ МДУ

blog

blog

literaturna_platforma

Сторінки НБ МДУ
у соціальних мережах

facebook

facebook_naukovtsiu

facebook_naukovtsiu

slideshare

instagram

pinterest_NB

pinmeДодаткові можливості
для користувачів


sitemap

Безкоштовні програми:
•  для перегляду офісних
документів, презентацій
LibreOffice (офіційний сайт)
•  для перегляду PDF
Foxit Reader (офіційний сайт)
•  для перегляду DjVu
DjVu reader (офіційний сайт)
•  екранна лупа
Virtual Magnifying Glass
(офіційний сайт, інструкція)

Інше:
•  голосовий пошук в Google Chrome
Ok Google (інструкція)
•  корисні Інтернет-сервіси
для редагування
й налаштування сайтів

•  сторінка для відпочинку

 

© НБ МДУ, 2012-2020

Конструктор сайтів - uCoz